Rover Perseverance oslavil 18. února už druhé výročí od přistání v marsovském kráteru Jezero. Šestikolové vozítko poháněné energií z radioizotopového termoelektrického generátoru od té doby prozkoumává geologické útvary a sbírá vzorky, které představují první článek řetězce americko-evropských misí z programu MSR (Mars Sample Return). Za několik let se mají tyto vzorky dopravit na Zemi, kde budou analyzovány výkonnými přístroji. Vědce samozřejmě nejvíce zajímá, zda se v odebraném materiálu nenajdou stopy dávného mikrobiálního života. I kdyby to nevyšlo, stále platí, že analýza vzorků nám prozradí cenné informace o procesech, které formovaly povrch Marsu.
„Výročí jsou časem oslav a shrnutí, přičemž tým kolem Perseverance dělá hodně z obou kategorií,“ uvedl Ken Farley z Caltechu v Pasadeně, který působí jako vědec v projektu Perseverance a dodává: „Rover provedl inspekci a sběr informací na stovkách zajímavých geologických útvarů, nasbíral 15 jádrových vrtů a vytvořil první úložiště vzorků na jiném světě. Se začátkem další vědecké kampaně zvané Upper Fan (horní vějíř) očekáváme, že tento počet brzy rozšíříme.“ Kromě samotných jádrových vrtů také rover odebral dva vzorky regolitu a jeden atmosférický vzorek. A aby toho nebylo málo, zaplnil i tři tzv. svědecké trubičky.
Čísla hrají v životě roveru velkou roli – nejen proto, že tým tvoří značné množství vědců (kteří se obvykle o čísla nezajímají) a inženýrů (kteří je naopak milují), ale také z toho důvodu, že statistiky poskytují objektivně nejlepší a nejúčinnější pohled na fungování a provoz mise. Pozemní tým tak například může konstatovat nejen to, že rover již na Marsu ujel 14,97 km, ale také to, že se 14. února levé přední kolo otočilo 9 423×! Stejně tak je možné říct nejen to, že technologický demonstrátor MOXIE vyrobil 92,11 gramů kyslíku, ale i to, že nástroj Gas Dust Removal Tool (GDRT), který se nachází na konci robotické paže a vyfouknutím plynu může očistit prach a úlomky z čištěného povrchu kamene, provedl vyfouknutí již 62×.
„Pracujeme s mnoha čísly,“ říká Steve Lee, zástupce projektového manažera z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a dodává: „Sbíráme je, vyhodnocujeme, porovnáváme a častěji, než si chceme připustit, jimi nudíme své blízké při rodinné večeři.“ Pojďme se proto nyní podívat na čerstvé (maximálně pár dní staré) statistiky spojené s prvními dvěma roky fungování roveru Perseverance v kráteru Jezero. Některé statistiky mohou vypadat nejasně, jiné jsou bezprostřednější, ale všechny podtrhují, jak produktivní tato mise zatím byla.
Vědecké statistiky roveru Perseverance
Rover na své palubě nese sedm vědeckých přístrojů a rozhodně nemůžeme říct, že by se tyto instrumenty nudily.
- Vědecký přístroj SuperCam vypálil na různé cíle 230 554 laserových pulsů
- Podloží penetrující radar RIMFAX studující podpovrchové vrstvy hornin provedl 676 828 analýz
- Mikrofon na přístroji SuperCam pořídil 662 audiozáznamů
- Meteostanice MEDA nasbírala 15 769,1 hodin záznamů o marsovském počasí
- Rentgenový paprsek v přístroji PIXL byl aktivní po souhrnnou dobu 298,2 hodin.
- Přístroj SHERLOC provedl 4 337 010 laserových pulsů
- Přístroj SHERLOC vykonal 33 spektroskopických pozorování
Statistiky pohyblivosti a provozu Perseverance
Kromě masivní robotické paže vybavené přístroji a vrtačkou má Rover ve svých útrobách i malou robotickou paži pro manipulaci s trubičkami na vzorky.
- Počet zaparkování a odparkování hlavní robotické paže: 64
- Počet dotknutí se vrtáku povrchu Marsu: 39
- Počet výměn vrtacích nástavců: 48
- Obroušení provedených vrtačkou: 17
- Souhrnná vzdálenost, kterou ve směru nahoru a dolů urazila paže pro manipulaci se vzorky: 206,1 metrů
Statistiky kamer na Perseverance
Rover Perseverance disponuje sedmi vědeckými kamerami, které doplňuje devět inženýrských kamer. Společně tyto kamery vyprodukovaly více než 166 000 snímků. Podívejme se na počty snímků od některých z nich.
- Mastcam-z: 86 660
- Navigační kamery: 21 571
- Přední kamery pro vyhnutí se překážkám: 3 909
- Zadní kamery pro vyhnutí se překážkám: 474
- Kamera pro odběr a uložení vzorků: 1 321
- Dálkový mikrosnímač SuperCam: 2 825
- SHERLOC WATSON: 5 754
- SHERLOC kontextový snímač: 2 260
- MEDA snímky oblohy: 1 831
- PIXL mikrokontextová kamera: 1 012
- Kamery pro vstup do atmosféry, sestup a přistání: 33 279
„Za každým z těchto čísel se ukrývá velké množství práce a úsilí velmi talentovaných skupin žen a mužů z týmu kolem roveru Perseverance,“ uvedl Art Thompson, projektový manažer mise z JPL a dodal: „Ušli jsme společně dlouhou cestu a nemohl bych si přát lepší skupinu pro ještě další pokračování naší práce.“ V době, kdy rover Perseverance slavil druhé výročí přistání, nacházel se 156 milionů kilometrů od Země. Počasí v kráteru Jezero bylo v té době slunečné a teploty se pohybovaly maximálně okolo -14 °C. Vozítko má momentálně za úkol provádět dálkový průzkum a pořizovat snímky místa v kráteru Jezero, které dostalo název Jenkins Gap. Lidé z pozemního týmu si mohou alespoň na chvíli připomenout, kde byli a jak se cítili před dvěma lety, kdy vozítko Perseverance přistávalo na Marsu.
Přeloženo z:
https://mars.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/48019_PIA25684.jpg
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/47845_PIA25674.jpg
https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA23154_hires.jpg
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/46538_PIA24808_-_Tube_266.jpg
Koľko TB dát vozidlo za tie roky vyprodukovalo?
Velmi nízké jednotky TB.
Je zajímavé uvědomit si, jak ten čas letí…
Ale přiznám se, nic zlého tím nemíním, že mi článek okamžitě připomněl tuto část Cimrmanovského semináře: 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=Cg6B-M_Q9Sc
Zdravím, co jsou to ty „tzv. svědecké trubičky“ ? Díky
Svědecké trubičky (Witness tubes viz odkaz) vypadají stejně jako trubičky na vzorky, jen byly na Zemi naplněny materiály, které mají zachytit molekulární a částicové „znečištění“ okolního prostředí. K otevření každé z nich dojde na Marsu pouze jednou, aby zaznamenala „svědectví“ o okolním prostředí v těsném okolí odběrné lokality. Měly by tedy zachytit jakékoliv nečistoty ze Země, které se mohly z vozítka dostat do procesu zpracování vzorků.
Děkuji.
Není zač.