Na start dalších družic Starlink 2. generace mini si budeme muset počkat o něco déle, než se čekalo, jelikož pozemní týmy pracují na řešení blíže neupřesněných problémů, které se týkají první várky těchto družic, vypuštěné na konci února. Po včerejším startu Falconu 9 s 56 družicemi Starlink bude i další mise věnovaná tomuto projektu (chystaná na 29. března odpoledne) ve znamení stávajících družic 1,5. generace. V termínech těchto misí však původně měly na oběžnou dráhu letět další várky vylepšených Starlinků, které jsou vybaveny vylepšenými anténami a dosahují čtyřnásobné komunikační kapacity oproti zmíněné 1,5. generaci.
První porce 21 vylepšených družic Starlink V2 Mini byla vypuštěna 28. února raketou Falcon 9, která je doručila na dráhu ve výšce 370 kilometrů. Veřejně dostupné údaje o oběžných drahách objektů ukazují, že družice po vynesení začaly zvyšovat svou oběžnou dráhu až do výšky 380 kilometrů, ale tam zvyšování dráhy skončilo a postupně se v polovině března začala jejich oběžná dráha snižovat. Družice Starlink běžně používají svůj palubní pohonný systém k přesunu z doručovací dráhy na dráhu finální, která se nachází zhruba 550 kilometrů vysoko. To, že první várka Starlink V2 Mini přerušila zvyšování dráhy vzbudilo mezi pozorovateli mnoho otázek o stavu, ve kterém se tyto družice nachází.
„Na družicích Starlink je mnoho nových technologií, takže podle očekávání čelíme nějakým problémům,“ tweetoval 22. března Elon Musk. Následně dodal, že některé družice Stalrink V2 mini budou staženy z oběžné dráhy, zatímco zbytek projde „zevrubnými testy“ předtím, než se přesune nad dráhu, po které ve výšce cca 420 kilometrů obíhá Mezinárodní kosmická stanice ISS.
Jak již bylo zmíněno, Falcony, které měly startovat 24. a 29. března, měly vynášet také družice Starlink V2 mini, ale SpaceX se rozhodla vyměnit náklad – místo družic 2. generace měly rakety vynést družice ze stávající 1,5. generace. SpaceX zatím nepotvrdila, zda důvodem této změny jsou problémy prvních 21 družic Starlink V2 Mini. Včerejší mise Starlink 5-5 byla úspěšná a na 29. března se chystá mise Starlink 5-10. V obou případech se vynesené družice 1,5. generace vydají na dráhy, které jsou součástí sítě Starlink 2. generace (Gen 2) – tyto dráhy mají být primárně zaplněny družicemi Starlink V2 Mini a poté i družicemi Starlink V2, které bude kvůli jejich velikosti vynášet obří nosič Super Heavy / Starship. Tato chystaná raketa má téměř 10× vyšší nosnost než Flacon 9 a také nabízí družicím větší nákladový prostor.
Družice Starlink V2 budou schopny přenášet signály přímo do mobilních telefonů, což je v konektivitě z oběžné dráhy významný krok, o který usilují i další hráči na tomto trhu. Družice druhé generace mají také využívat komunikační pásmo E. „To znamená, že Starlink může poskytovat větší šířku pásma s vyšší spolehlivostí a připojit další miliony lidí po celém světě k vysokorychlostnímu internetu,“ uvedla SpaceX před prvním startem družic Starlink V2 Mini. Další změny vylepšených družic V2 Mini se týkají jejich pohonného systému. Jsou totiž vybaveny iontovými motory na argon, které poskytují 2,4× vyšší tah a 1,5× vyšší specifický impuls než kryptonové iontové motory na 1. a 1,5. generaci družic.
https://twitter.com/SpaceX/status/1629948869239873538
Každá družice Starlink V2 Mini váží při startu přibližně 800 kilogramů, takže je cca 2,5× těžší, než stávající družice Starlink. Rozdíl je i ve fyzických rozměrech – jejich tělo měří na délku 4,1 metru, takže zaplní více prostoru v aerodynamickém krytu Falconu 9. To, že jsou družice větší a těžší, znamená, že Falcon 9 dokáže najednou vynést pouze 21 družic Stalrink V2 Mini, ačkoliv v případě družic Starlink V1,5 jich běžně vynáší více než 50. Dvojice výklopných fotovoltaických panelů dosahuje rozpětí necelých 30 metrů – u předešlé generace měla každá družice pouze jeden fotovoltaický panel, který po vyklopení měřil 11 metrů. Celková plocha fotovoltaických panelů jedné družice Starlink V2 Mini činí 116 metrů čtverečních, což je více než čtyřnásobek plochy panelu družice Starlink V1,5.
Federální komunikační úřad 1. prosince povolil firmě SpaceX vypustit až 7 500 družic z plánovaných 29 988 družic pro síť Starlink Gen2, které se usadí na trochu odlišné dráze oproti původní síti. Regulační úřad prozatím odložil rozhodnutí o zbývajících družicích navržených společností SpaceX pro síť 2. generace. 28. prosince začala SpaceX vynášet první družice Starlink 1,5. generace na dráhy pro síť 2. generace. Federální komunikační úřad již dříve firmě povolil vypustit a provozovat až 12 000 družic Starlink včetně cca 4400 družic 1. a 1,5. generace, které komunikují v pásmech Ku a Ka a které jsou vypuštěny od roku 2019.
Družice druhé generace by měly vylepšit pokrytí sítě Starlink v lokalitách nižších zeměpisných šířek, ale také odlehčit zátěž sítě, kterou vytváří rostoucí zájem zákazníků. SpaceX uvádí, že služeb systému Starlink využívá více než milion zákazníků, přičemž většinou jde o domácnosti v oblastech, kde je tradiční kabelový internet nedostupný, nespolehlivý a nebo drahý. Družice Starlink přenáší signály pro připojení k internetu zákazníkům po celém světě, jelikož konektivita sítě je nyní dostupná na všech sedmi kontinentech. Podle Jonathana McDowella, astrofyzika a experta na sledování činnosti družic, vypustila SpaceX více než 4100 družic, přičemž více než 3800 exemplářů je stále na oběžné dráze. Deorbitovaný zbytek tvořily prototypy, ale i zmetkovité kusy, či družice záměrně navedené do atmosféry. Jonathan Hofeller, viceprezident SpaceX pro komerční prodej služeb systému Starlink, na začátku března uvedl, že SpaceX ve své Starlink továrně u Seattlu produkuje přibližně šest družic denně.
Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://i.imgur.com/CWfudZd.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Fp6z8dsX0AUK4AI?format=jpg&name=large
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2023/02/FqBDbMnagAIOfZF.jpeg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2023/03/20230323starlinkv2mini.jpg