Ačkoliv většina lidí má legendární Hubbleův kosmický dalekohled spojený s NASA a americkými raketoplány, faktem je, že na jeho vývoji, stavbě a provozu se nezanedbatelnou měrou podíleli také experti z Evropské kosmické agentury ESA. Dnešní díl Vesmírné techniky z minisérie věnované Hubbleovu teleskopu, se proto zaměří právě na evropský podíl v celém projektu s hlavním důrazem na kameru FOC (Faint Object Camera).
Vesmírná technika vychází na Fameplay každý pátek .
Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi Fameplay i další pořady Kosmonautixu. Každý den (kromě pátku) zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete starší díly živě a česky komentovaných přímých přenosů startů raket pod názvem Vesmírné starty.
Pokud vás zajímá více o FAMEPLAY.TV, zde jsou nejčastější dotazy o Fameplay.
Bylo tady už něco nového o českém vesmírném dalekohledu? Norbert Werner něco prozradil v ČT – aspoň rozměry 100x60x60cm. UV spektrum, Hubble ho má také.
Spolupráce na projektu s názvem QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Surveyor): MUNI, VZLU, TOPTEC AV ČR, PEKASAT.
https://www.universitas.cz/aktuality/8968-evropska-vesmirna-agentura-dala-zelenou-priprave-ceskeho-vesmirneho-dalekohledu
S Norbertem jsem v kontaktu a už několik měsíců mu slibuju, že mu pošlu otázky pro rozhovor o tomto projektu, který by pak vyšel na našem webu. Jsem ale ostuda a ještě jsem mu dotazy neposlal.