Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpdiscuz domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/www/kosmonautix_cz/upgrade/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the tpebl domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/www/kosmonautix_cz/upgrade/wp-includes/functions.php on line 6114
Gateway (květen 2023) – Kosmonautix.cz

sociální sítě:

Přímé přenosy:

[kosmonautix_youtube_countdown]
[kosmonautix_youtube]

krátké zprávy:

Starší snímek měsíce Io

Kosmotýdeník 589 (25.12. – 31.12.)

Právě utíkají poslední hodiny roku 2023, a protože je neděle, vychází na samé výspě končícího roku i pravidelný Kosmotýdeník. V přehledu nejzajímavějších kosmonautických událostí se tentokrát v hlavním tématu

VT_2023_52

Vesmírná technika: Pokročilá kamera ACS (úvod)

Na místo kamery FOC, které jsme se věnovali minule, byla při čtvrté servisní misi k HST nainstalována pokročilá kamera ACS (Advanced Camera for Surveys). Agentura NASA

Pokec s kosmonautixem – Prosinec 2023

Jelikož rok 2023 nezadržitelně sprintuje ke svému konci, znamená to, že se blíží také konec prosince – ostatně dnes máme poslední pátek tohoto měsíce. To

Na co se těšit v roce 2024? (Pilotovaná kosmonautika)

Poté, co jsme si předevčírem představili nejočekávanější události roku 2024 v nepilotované kosmonautice, přichází čas na článek, který se zaměří na nejočekávanější momenty kosmonautiky pilotované. A i když

ŽIVĚ A ČESKY: Další pokus Falconu Heavy

Po letošních deseti odkladech mise USSF-52, při které má Falcon Heavy vynést miniraketoplán X37-B, to vypadá, že bychom se konečně mohli dočkat. Jak již bylo

H3 Test Flight No. 2

JAXA oznámila 27. prosince, že druhý start H3 byl naplánován nejdříve na 15. února z vesmírného střediska Tanegašima. Startovní období mise označené jako H3 Test Flight No. 2

Venturestar jako ukázka jednoho z možných prostředků SSTO

X-Planes / Dělníci kosmonautiky (28.díl)

V minulém díle jsme otevřeli trilogii o programu RLV (Reusable Launch Vehicle), který se dělil na tři různé stroje. Zásadní vliv na vznik RLV měla studie

OBRAZEM: Zničený rekordní stupeň Falconu 9

První stupeň B1058 byl nejstarším prvním stupněm, který SpaceX stále udržovala v provozu. Poprvé letěl na konci května 2020 na misi DM-2, tedy pilotovanou testovací misi

Naše podcasty:

Doporučujeme:

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování:

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály:

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály:

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Gateway (květen 2023)

Ve výrobním závodě společnosti Thales Alenia Space v italském Turíně pokračuje výroba letového exempláře obytného a logistického modulu HALO pro budoucí kosmickou stanici Gateway. Nedávno bylo dokončeno vzájemné svaření centrální sekce modulu HALO se dvěma otvory pro boční dokovací uzly a krajní sekce s otvorem pro dokovací uzel v ose modulu. Další dvě sekce budou přivařeny z druhé strany sekce s bočními uzly. Společné vynesení modulu HALO s energetickým a pohonným modulem PPE nosnou raketou Falcon Heavy je plánováno nejdříve na rok 2025. Po přibližně desetiměsíčním letu by tento zárodek kosmické stanice Gateway měl dorazit na vysoce eliptickou polární oběžnou dráhu NRHO kolem Měsíce.

Odzadu dopředu: středová sekce modulu HALO, krajní sekce HALO, dvě krajní sekce modulu I-HAB a koncový poklop HALO
Odzadu dopředu: středová sekce modulu HALO, krajní sekce HALO, dvě krajní sekce modulu I-HAB a koncový poklop HALO
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Fotografii modulu PPE včetně popisu aktuální fáze výroby jsme přinesli v minulém dílu. V posledních dvou dílech jsme se také věnovali přípravám na mise Artemis 3 a Artemis 4. Při misi Artemis 4, plánované na rok 2028, by měl pilotovaný Orion připojit k modulu HALO mezinárodní obytný modul I-HAB.

Pro dnešní díl jsme shromáždili souhrn aktuálních příprav k misi Artemis 5, která je plánována na rok 2029 s čtyřčlennou posádkou. Při misi by měl být k bočnímu uzlu modulu HALO připojen evropský tankovací modul ESPRIT. V modulu ESPRIT má být obyvatelný prostor pro astronauty, nákladový prostor a dodatečné palivové nádrže pro motory modulu PPE.

Kromě návštěvy Gateway s dodáním modulu ESPRIT je pro Artemis 5 plánován i další týdenní pobyt dvou astronautů na Měsíci. Tentokrát s jiným typem lunárního landeru a s využitím služeb terénního vozidla LTV.

Artemis 5

Každá mise Artemis s vyšším pořadovým číslem je zatížena vyšší mírou nejistoty než mise předchozí. Osud Artemis 5 do značné míry závisí na tom, kolik finančních prostředků přidělí Kongres na financování kampaně Artemis pro fiskální rok 2024. Program Artemis se sice těší nadšené podpoře zástupců obou hlavních politických stran, největším faktorem rizika snížení financování je však záměr plošných škrtů federálního rozpočtu.

Mise Artemis 5 má zahrnovat připojení modulu ESPRIT ke Gateway i přistání na Měsíci
Mise Artemis 5 má zahrnovat připojení modulu ESPRIT ke Gateway i přistání na Měsíci
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Republikánský návrh zákona o snížení deficitu, který těsným poměrem hlasů 217:215 prošel 26. dubna Sněmovnou reprezentantů, vyzývá ke snížení federálních výdajů na úroveň fiskálního roku 2022 a k navyšování v příštích deseti letech pouze o 1 % ročně. To by vzhledem k míře inflace (6,5 % za rok 2022) mělo na Artemis 5 zničující dopad. Peripetie se schvalovacím procesem rozpočtu na fiskální rok 2024 byly podrobně objasněny v minulém dílu. Administrátor NASA Bill Nelson nastínil, že v případě takového vývoje by byl zcela reálným scénář zrušení mise Artemis 5.

Vzhledem k demokratické většině v Senátu se však jako pravděpodobnější scénář jeví neschválení federálního rozpočtu a zálohové financování, které by v roce 2024 udrželo financování NASA na současné úrovni fiskálního roku 2023. I to by však pro Artemis znamenalo snížení o půl miliardy dolarů oproti předloženému požadavku. To by podle Nelsona pravděpodobně mělo za následek neúspěch snah o udržení termínu mise Artemis 5 v roce 2029 a možný odklad na rok 2030 nebo 2031.

Díl pro kabinu Orionu pro Artemis 5 s otvorem pro boční vstup, 2. května 2023
Díl pro kabinu Orionu pro Artemis 5 s otvorem pro boční vstup, 2. května 2023
Zdroj: https://www.nasa.gov

Souběžně s financováním pokračuje úsilí o dodávky klíčových prvků a dílů pro misi. Výroba kabiny Orionu pro Artemis 5 je financována jako poslední ze série tří vícenásobně použitelných kabin, vyráběných na základě smlouvy NASA se společností Lockheed Martin. Stejně jako u jejích předchůdkyň je pro kabinu vyráběno sedm dílů. Dne 2. května 2023 představil subkontraktor, společnost AMRO Fabricating Corp., v South El Monte v Kalifornii díl s otvorem pro boční vstup do lodi. Dodání všech dílů, potřebných k svaření kabiny, do montážního závodu Michoud Assembly Facility je naplánováno do března 2024.

Evropský servisní modul ESM-5 je vyráběný na základě Memoranda o porozumění Gateway, které NASA a ESA podepsaly v říjnu 2020 a prováděcího ujednání z května 2022. Do ESM-5 se v integrační hale společnosti Airbus Defence and Space v německých Brémách začaly instalovat první díly potrubí. Jako hlavní motor pro ESM-5 byl vyčleněn předposlední ze zbývajících letuschopných motorů OMS-E z orbiterů z programu Space Shuttle.

Evropský servisní modul pro Artemis 5, únor 2023
Evropský servisní modul pro Artemis 5, únor 2023
Zdroj: https://www.esa.int

Na základě smlouvy SPEC (která v prosinci 2022 nahradila předchozí předběžnou objednávku) zajišťuje Boeing výrobu panelů a dalších materiálů pro centrální stupeň CS-5 a pro horní stupeň EUS rakety SLS pro Artemis 5. V současnosti probíhá obrábění panelů u subdodavatele, společnosti AMRO Fabricating Corp.

Jeden z panelů pro centrální stupeň rakety SLS v AMRO Fabricating Corp., 2. května 2023. Podle vnějšího žebrování by mělo jít o panel pro intertank centrálního stupně.
Jeden z panelů pro centrální stupeň rakety SLS v AMRO Fabricating Corp., 2. května 2023. Podle vnějšího žebrování by mělo jít o panel pro intertank centrálního stupně.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Protože motorů RS-25, převedených z programu Space Shuttle, je dostatek pouze pro první čtyři mise, jsou na obnovené montážní lince společnosti Aerojet Rocketdyne vyráběny pro Artemis 5 nové motory RS-25. Vzhledem k použití modifikovaného designu je nutné tyto motory certifikovat, tedy ověřit pro letové použití. Proto byl prvním nově vyrobeným motorem neletový certifikační motor č. 10001.

Série dvanácti certifikačních zážehových testů motoru č. 10001 byla ve Stennisově vesmírném středisku zahájena 8. února 2023 zážehem v délce trvání 500 sekund. To odpovídá době činnosti motorů RS-25 během letu nosné rakety SLS. Po většinu doby motor pracoval na úrovni 111% nominálního tahu. Tato úroveň byla stanovena pro použití nových motorů na raketě SLS. Znamená to nárůst oproti programu raketoplánů, kde motory pracovaly na úrovni 104,5 % i proti misím Artemis 1 až 4 s úrovní 109 %.

Trysky motorů RS-25 pro Artemis 5
Trysky motorů RS-25 pro Artemis 5
Zdroj: https://www.rocket.com

Druhý zážehový test provedli pracovníci střediska 22. února. Záměrně prodloužený test trval 600 sekund, tedy více než je potřebné při startu SLS a motor se opět dostal na 111 % nominálního tahu.

Třetí test byl uskutečněn 8. března a trval 520 sekund.

21. března byl proveden čtvrtý test. Tentokrát trval záměrně 600 sekund při výkonu až 113 % nominálního tahu, což je více, než bude potřebné při startu SLS.

Zážeh 26. dubna 2023
Zážeh 26. dubna 2023
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Pátý test z 5. dubna dosáhl plánované délky 500 sekund.

Šestým testem se 26. dubna dostala zkušební série do své poloviny. Poprvé byl během zážehu odzkoušen nový kardanový závěs, kterým byl motor nakláněn. Během tohoto nejdelšího testu v délce trvání 720 sekund bylo dosaženo výkonu až 113 % nominálního tahu.

Sedmý zážeh dosáhl 10. května plné plánované délky trvání 630 sekund a maxima 113 % nominálního tahu.

Při každém testu bylo pořízeno video. V krátkých výřezech z videa (hlavně ve druhém) ze šestého zážehu je zachyceno naklánění motoru:

V synchronizaci s přípravou mise Artemis 5 se plánuje příprava zásobovací mise stanice Gateway nákladní kosmickou lodí Dragon XL. Jedním z nákladů připravovaných tak, aby se časově shodovalo s misí Artemis 5, je externí kanadské robotické rameno Canadarm3.

Návrh LTV společnosti Lockheed Martin využívá technologii baterií od General Motors
Návrh LTV společnosti Lockheed Martin využívá technologii baterií od General Motors
Zdroj: https://aviationweek.com

Při misi Artemis 5 má být podruhé navštívena stanice Gateway a potřetí v rámci kampaně Artemis i povrch Měsíce. NASA vypsala v loňském roce výběrové řízení na dodavatele služeb pilotovaného lunárního landeru, který by tentokrát měl být konkurenční k landeru Starship. Termín pro předkládání nabídek uplynul 6. prosince 2022.

Podání nabídek potvrdily dva týmy. Na jedné straně tým Dynetics, ke kterému se přidal Northrop Grumman. Na straně druhé Národní tým, tvořený společnostmi Blue Origin, Lockheed Martin, Boeing, Draper, Astrobotic a Honeybee. Vítězný tým by měl zajistit služby landeru pro demonstrační nepilotované přistání na Měsíci a pro přistání pilotované v rámci mise Artemis 5. NASA podle včerejší zprávy oznámí už v pátek 19. května, která společnost byla vybrána pro vývoj pilotovaného lunárního landeru pro Artemis 5.

Návrh LTV společnosti Northrop Grumman ve spolupráci se společnostmi AVL, Intuitive Machines, Lunar Outpost a Michelin
Návrh LTV společnosti Northrop Grumman ve spolupráci se společnostmi AVL, Intuitive Machines, Lunar Outpost a Michelin
Zdroj: https://i0.wp.com/

Záměrem NASA je zajistit pro astronauty na misi Artemis 5 také nehermetizované lunární terénní vozidlo LTV. Poptávku na komerční služby LTV zajišťuje Johnsonovo vesmírné středisko. Středisko vydalo 4. května 2023 aktualizovaný harmonogram.

Návrh vozidla FLEX společnosti Venturi Astrolab je založen na myšlence lunární logistiky pro modulární užitečná zatížení
Návrh vozidla FLEX společnosti Venturi Astrolab je založen na myšlence lunární logistiky pro modulární užitečná zatížení
Zdroj: https://aviationweek.com

Předpokládaný termín pro vydání finální žádosti o podávání návrhů na LTV je přibližně 26. května 2023 a předpokládaný termín pro podání návrhů přibližně 10. července. Udělení kontraktu vítězné společnosti je předpokládáno v termínu okolo 28. listopadu. Aktuálním termínem dodání LTV na povrch Měsíce je nejpozději srpen 2028. Způsob dopravy vozidla na Měsíc NASA ponechala na rozhodnutí poskytovatele LTV.

Svoje návrhy vozidla LTV pro nadcházející soutěž již představily společnosti Lockheed Martin ve spolupráci s General Motors, Northrop Grumman ve spolupráci s Intuitive Machines a Michelinem, Astrolab a naposledy Leidos ve spolupráci s NASCAR. Další oznámený tým zahrnuje společnosti Teledyne Brown Engineering, Sierra Space a Nissan North America.

Návrh LTV společnosti Leidos vyvíjí Dynetics ve spolupráci s americkou automobilovou závodní organizací NASCAR. Návrh předpokládá napájení kombinací solárních a bateriových systémů.
Návrh LTV společnosti Leidos vyvíjí Dynetics ve spolupráci s americkou automobilovou závodní organizací NASCAR. Návrh předpokládá napájení kombinací solárních a bateriových systémů.
Zdroj: https://i0.wp.com

Zdroje informací:
https://spacenews.com/
https://www.nasa.gov/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://sam.gov/
https://aviationweek.com/

Zdroje obrázků:
https://twitter.com/spaceexplore/status/1651517275206197250
https://pbs.twimg.com/media/Futgra4XwAAFVA_?format=jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/img_1929.jpg
https://www.esa.int/…/24711591-2-eng-GB/Spirit_of_Artemis_V_pillars.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FvOLucrWIAEzjN-?format=jpg
https://www.rocket.com/…/first-new-rs-25-nozzle-set/20230208_22AR-00069-0002.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FuudPatXoAEBm13?format=jpg
https://aviationweek.com/…/public/2023-04/rovers-3_lockheed_martin_promo.jpg
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2021/11/northrop-ltv.jpg
https://aviationweek.com/sites/default/files/inline-images/ROVERS-2_Astrolab.jpg
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2023/04/leidos-rover.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubo
Lubo
1 rokem před

Nascar, perfekt.. tak snad poriadna V8 a nie panely a baterky 🙂

Ale zarty bokom. Dakujem za opat zaujmave zhrunutie.

Rad by som sa spytal
– vyzera niekolkorocna medzera medzi umiestnenim Gateway na orbite Mesiaca a prvou navstevou A4 a zasobovacimi misiami a ESPRITOM. Prosim, ako to maju osetrene, ze stanica tam vydzi tak dlho. Bude cely cas bezat podpora zivota aby vo vnutri vsetko nezamrzlo\neuvarilo sa? Bude mat dost paliva na korekcie udrzat sa na drahe?
– stavaju uz treti Orion, bez toho aby bol poriadne otestovany na misiach. Maju to nejako vymyslene ako zapracovat upravy na zaklade skusenosti z A2, A3? Asi nebude mozne ho zostrotovat a postavit nanovo ako to robi Space X.
Dakujem

Lubo
Lubo
1 rokem před
Odpověď  upgrade

dakujem za cas a vysvetlenie (vsetkym).. zatial som vycital z interview s NASA Orion liasonom pre ESA, ze aspon A1 neukazal nic co by vyzadovalo zmenu hardwaru.
Ohladom vozidiel. Je jasne, ze v prvej vlne by mali ist tieto vselike titanove prototypy s vedcami a pristrojmi na skumanie geologie a zdrojov, ale za nimi by uz fakt mali nasledovat bagre, buldozery, loadery.. nie su nejake novinky ohladom dalsieho vyvoja? Alebo je este stale skoro?

Ivo
Ivo
1 rokem před
Odpověď  Lubo

Já bych jen dodal, že systémy podpory života běžet nemusí, stačí, aby jela termoregulace s trochou větrání a pokud jde o atmosféru, klidně tam může ze začátku být jen čistý dusík o nižším tlaku a před příletem se jen doplní kyslík a tím se zvedne tlak. Ano tohle je čistě spekulace a takto by to asi řešili ve SpceX. V praxi to asi bude v normální atmosféře s nízkou vlhkostí, aby se šetřilo vybavení. Filtry se pustí čas od času a kyslík se řešit nemusí.

marekproc
marekproc
1 rokem před
Odpověď  Ivo

System podpory zivota napriklad na I-Hab bude bezet jen velmi omezene. Pozadavky na obdobi bez posadky jsou samozrejme zredukovane (mene kysliku – coz je vyhodne i pro predejiti rizika pozaru, nizsi tlak, vetsi rozsah povolene teploty, podobne pro cirkulaci vzduchu a mereni nekterych druhu kontaminace vnitrni atmosfery)

Ivo
Ivo
1 rokem před
Odpověď  Ivo

Skutečně? Tak to mě mile překvapilo, že moje domněnka dává smysl. Díky za info.

díky za registraci