V posledních měsících bylo tradicí, že pokud ruští kosmonauti vystoupili z ISS do volného kosmického prostoru, věnovali se modulu Nauka. Teď si však od Nauky na jeden výstup dočasně odpočineme. Dnes v 16:20 našeho času by měli Rusové Sergej Prokopjev a Dmitrij Petělin v přechodové komoře modulu Poisk zahájit kosmickou vycházku s označením VKD-59. Na oba muže čeká hned několik úkolů, které se týkají především vědeckých experimentů umístěných na vnějším plášti Mezinárodní kosmické stanice. V tomto článku kromě informací o úkolech naleznete dva přehrávače přímého přenosu – jeden od Roskosmosu, druhý od NASA TV.
„Výstup by měl trvat 6 hodin a 51 minut. Sergej Prokopjev bude mít skafandr Orlan MKS č. 5 s červenými rozlišovacími pruhy, Dmitrij Petělin skafandr Orlan MKS č. 4 s modrými rozlišovacími pruhy,“ uvádí Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Mezi jejich úkoly bude patřit instalace systému vysokorychlostního přenosu dat RSPI-M na modul Zvezda. Velice zajímavé bude vyjmutí kazety SKK 4SM expozičního experimentu. Vzorky materiálu totiž byly vystaveny působení kosmického prostředí neuvěřitelných 18 let, 10 měsíců a 19 dní! Na povrch modulu Zvezda ji instalovali Gennadij Padalka a Michael Fincke 3. srpna 2004. Prokopjev a Petělin z modulu Zvezda ještě demontují experiment Sejsmoprognoz a starý systém vysokorychlostního přenosu SVPI. Pak se přesunou na modul Poisk, ze kterého sejmou tři kontejnery experimentu Biorisk-MSN.“
EDIT 14:30
V článku byla opravena faktická chyba – dokončovací práce na modulu Nauka ještě nejsou dokončeny – přesunuly se na VKD-60. Za upozornění děkujeme Michalu Václavíkovi.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FzOMIP1XsAQsCqy?format=jpg&name=large
https://live.staticflickr.com/65535/52887300999_d1168e0059_k_d.jpg
Zdá sa mi to, že ruské skafandre sú na ohybnosť rýchlosť pohybu oveľa ohybnejšie (agilnejšie) alebo to je len omyl? Keď som videl američanov, tak ručičkami tak rýchlo ani obratne nehýbali 🙂
Osobně si myslím, že v tomto směru jsou oba typy skafandrů +/- srovnatelné, ale nikde nemohu najít žádný zdroj, který by se tomuto porovnání věnoval.