27. června 2023 dosáhla sonda americké NASA Parker Solar Probe dalšího milníku. Dokončila 16. blízké přiblížení ke slunečnímu povrchu. Tentokrát byla nejblíže 22. června na vzdálenost asi 8,5 milionů kilometrů. V době maximálního přiblížení byla tedy nad povrchem Slunce ve vzdálenosti jen asi šesti průměrů naší hvězdy a letěla rychlostí 163 km/s! Těmito pekelnými podmínkami však prolétla bezpečně, neboť ji chrání tepelný štít a po průletu se tedy ozvala a pracuje normálně.
V následujícím období se bude přibližovat k Venuši, kolem které proletí 21. srpna 2023. Tým z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) řídící sondu tedy provedl 7. června drobnou korekci dráhy s ohledem na toto přiblížení k Venuši, což byl poslední takový korekční manévr od března 2022. Půjde o šesté z celkem sedmi přiblížení k této planetě v průběhu primární části mise. Díky těsnému průletu kolem Venuše se dráha sondy ještě více „utáhne“ a dojde k ještě těsnějšímu průletu kolem Slunce v budoucnu (až na vzdálenost 7,2 milionů kilometrů). Máme štěstí, že tyto průlety nastávají zrovna v době narůstající sluneční aktivity.
Kromě Parkerovy sondy studuje nyní Slunce zblízka také evropská mise Solar Orbiter. Jejím cílem je především pořizovat dosud nejdetailnější snímky Slunce (díky většímu přiblížení, než ze stávajících observatoří ve vesmíru – až na 42 milionů km). Dále studium slunečního větru a především polárních oblastí, na které se v budoucnu zaměří, protože její dráha bude vůči Slunci skloněná více, než kdykoliv předtím u jakékoliv sondy, která byla schopna snímkovat Slunce (až 33° nad rovinou ekliptiky). V historii létala nad polárními oblastmi Slunce jen sonda Ulysses. Ta ale nesnímkovala, měřila pouze vlastnosti plazmatu).
Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://www.esa.int/
https://solarsystem.nasa.gov/
Zdroje obrázků
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2018/10/Parker-facing-the-Sun.jpg
Nejrychlejsi lidmi stvoreny objekt a jeho rychlost 163 km/s, ktera vypada na prvni pohled famozne. Ale je to jen 0.05% rychlosti svetla 🙁
No, ceka nas jeste dlouha cesta, nez budeme moci doufat v cesty k nejblizsim hvezdam.
Zajímavý výpočet a plně souhlasím. Snad se ještě dočkáme nějaké solární plachetnice, která prolomí tato maxima a dá alespoň jednu desetinu 😀