Podle aktuálních informací se zdá, že na Mezinárodní kosmické stanici došlo k mimořádné situaci, která je podle bývalého šéfa mediálního oddělení Roskosmosu, Dmitrije Strugovece, podobná té, která v polovině prosince 2022 potkala kosmickou loď Sojuz MS-22. Tentokrát však byla postižena nákladní kosmická loď Progress MS-21, která u stanice pobývá od konce října loňského roku. Také v tomto případě došlo k úniku v oblasti vnějšího radiátoru chladicího okruhu kosmické lodi. Posádka stanice není v bezprostředním ohrožení a postarala se o uzavření průlezu do lodi. Výrobní kancelář RSC Energija svolala schůzi, na které se rozhodne o dalším postupu.
Aktuální událost naznačuje, že prosincový únik chladicího média ze Sojuzu MS-22 zřejmě nebyl způsoben zásahem mikrometeoroidu, jak se původně předpokládalo. Jelikož by mohlo jít o systémovou chybu, dojde pravděpodobně k odkladu startu kosmické lodi Sojuz MS-23 – ta měla 20. února vyrazit k ISS bez posádky, aby se v ní za několik měsíců vrátili Sergej Prokopjev, Dmitrij Petelin a Frank Rubio, jejichž loď Sojuz MS-22 není po úniku chladicího média považována za stoprocentně bezpečnou pro návrat.
EDIT
V prohlášení agentury Roskosmos se nepíše o úniku chladicího média, ale o ztrátě tlaku, což se bez bližšího upřesnění dá chápat i jako únik atmosféry z útrob lodi. Jakmile budou k dispozici bližší informace, upřesníme je v tomto článku.
EDIT 16:25
Michal Václavík z České kosmické kanceláře potvrdil zprávu Roskosmosu. Jedná se o únik atmosféry z kosmické lodi Progress MS-21. Původně avizovaný únik chladicího média zjevně vznikl překroucením zprávy v médiích.
EDIT 20:00
Informační přemety neberou konce. Podle vyjádření Roskosmosu i NASA šlo o původně avizovaný únik chladicího média a nikoliv o únik atmosféry.
EDIT 20:40
Situace je značně nepřehledná a svůj pohled s rozborem jednotlivých variant nabízí Michal Václavík z České kosmické kanceláře:
Drobná úvaha k současné situaci ohledně nákladní kosmické lodi Progress MS-21. Oficiální vyjádření, zejména ruské strany, nejsou jednoznačná. Stále se tak nevyvratitelně nepotvrdila informace o úniku atmosféry z hermetizovaného nákladového prostoru či úniku chladiva. Ve hře je také možnost, že došlo k oběma zmíněným problémům a může mezi nimi být spojitost. V případě úniku atmosféry by situace byla poměrně neškodná a mohlo by se pokračovat dle normálního harmonogramu, který počítal s odletem Progressu MS-21 od ISS 18. února v 01:55 SEČ. Tomu by napovídalo i tvrzení Sergeje Krikaljova, podle něhož nemá současná situace vliv na kalendář ruských letů k a od ISS. V případě, že Progress MS-21 skutečně postihl únik chladiva z vnějšího chladícího okruhu, tak nastává několik problémů. V první řadě je zde podobnost s nedávným únikem chladícího média z pilotované kosmické lodi Sojuz MS-22. I když si systémy nejsou 100% podobné, je to napováženou a stín pochybností padá také na výsledek původního šetření u Sojuzu MS-22, kdy mělo jít o vnější příčinu. Pokud by u Progressu MS-21 stejně jako u Sojuzu MS-22 došlo skutečně k úniku chladiva, můžeme hovořit o velkém problému až systémové chybě na straně výrobce. A tato skutečnost už by měla vést k revizi existujících lodí a změně harmonogramu letů. Stejně tak by únik chladiva měl dopad na samotný let Progressu MS-21. Zejména elektronika se postupně začne přehřívat a mohlo by dojít k jejímu poškození. V úvahu připadá například dřívější odlet od ISS než zmíněného 18. února. U Sojuzu MS-22 toto vyřešila cirkulace atmosféry ze systémů stanice ISS. Pokud je ale hermetičnost Progressu MS-21 porušena, pak je tato možnost krajně riziková. Aktuálně je průlez mezi kosmickou lodí a zbytkem ISS uzavřen.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://t.me/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss_02-11-23.jpg
Z mimořádných událostí se stává standard…
Jak je to úsloví? Poprvé nehoda, podruhé náhoda, potřetí úmysl?
Ako to ma Progress s chladenim elektroniky pri dehermetizacii? Vostoky / Voschody mali palubne pristroje chladene vzduchom v kabine, tam dehermetizacia kabiny neprichadzala v uvahu. Sojuz vie dehermetizovat orbitalny modul a ten sa aj pouzil ako prechodova komora. Tam ale navratove puzdro stale ostavalo natlakovane. Co som tak zbezne hladal som nenasiel nic o tom, akym sposobom sa palubne pristroje Progressu chladia.
Já jsem narazil pouze na nepřímé náznaky, že elektronika Progressu potřebuje atmosféru.
Hm, to by bolo blbe. Paralyzovany Progress by sa tazko od stanice odhadzoval, tam by hrozila kolizia so stanicou. A druhy uzol je okupovany Soyuzom, ktory asi zatial neodhodia, ani ak ma poskodene chladenie. Je tam este kam zaparkovat dalsi Soyuz?
Nechcete ten článek přejmenovat v americkém stylu?
Progres potkala anomálie
🙂
Když se moc neví jak to je…
Asi by to bylo optimální. Ten článek jsem přejmenoval už dvakrát podle toho, jak to zrovna vypadalo.
Říše zla kolabuje na všech frontách. Na jednu stranu je smutné sledovat konec kdysi tak mohutného a výkonného vědecko-technického kolosu (Roskosmosu), na druhou stranu, Rusku v současném zrůdném stavu vyspělé technologie do rukou nepatří, tedy vše zlé je i k něčemu dobré.
Osobně si nemyslím, že by současné problémy ruské kosmické techniky měly věstit avizovaný úpadek celé ruské kosmonautiky. Spíše jde o pokračování několik let trvajících problémů – viz zdržení Nauky a pak její zběsilý tanec, díra v Sojuzu, havárie Protonu kvůli obráceně instalovaným čidlům nebo neúspěch Fobos-Grunt.
„mohutný a výkonný vědecko-technického kolos (Roskosmos)“ je jen další Potěmkinova vesnice. Stejně jako např. „druhá nejsilnější armáda světa“. Obojí se tvářilo jako výkladní skříň Kremlu a obojí se odhalilo ve stejný čas. Císař je holt nahý.