Nespavci se budou dnes v noci moci podívat na start japonské rakety H-3, která bude na oběžnou dráhu vynášet družici ALOS-3. Jak vyplývá ze samotného názvu, jedná se již o třetí družici z řady ALOS. Ty slouží k pozorování Země. Bude sloužit k regionálnímu pozorování, kartografii, monitorování katastrof atd. ALOS-3 nabídne oproti předchůdcům vyšší rozlišení pořízených snímků, které je 0,8 metru a větší výkon. Raketa H-3 je japonská raketa s výškou 57 metrů, průměrem 5,27 metrů a hmotností 422 tun. Na obou stupních jako palivo využívá kapalný vodík a jako okysličovadlo kapalný kyslík.
- Čas a datum startu: 7. března ve 02:37:55 SEČ
- Místo startu: Rampa LA-Y2, Vesmírné centrum Tanegašima, Japonsko
- Raketa: H-3
- Primární náklad: Družice ALOS-3
- Hmotnost nákladu: cca 3 tuny
- Oběžná dráha: Heliosynchronní oběžná dráha s výškou 669 kilometrů
Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 02:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.
Zdroje informací:
https://space.skyrocket.de/
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://content-prod-ripr.thepublicsradio.org/…/9c2ee39c69f74bb58136a16efb9812dd.jpg
Start nebyl úspěšný. Dle dosavadních informací nedošlo k zážehu motoru LE-5B-3 a nebylo tak dosaženo oběžné dráhy. V čase 02:52 SEČ vydalo pozemní středisko signál ke zničení druhého stupně s družicí ALOS 3.
Co se týka sporu o to co je nebo není vizualizace, stojím za panem Majerem.
Vizualizace je znazornění, ať už jakoukoli formou. Ilustrace je doprovod výtvarnou formou ale třeba i fotografickou.
Animace je rozpohybovaná ilustrace.
Takže to všechno je znázornění vizuálním vjemem – vizualizace. Někdo namítne, že je zvyk použití.
Ano, dnes je zvyk říkat „jsem za to rád“ nebo „zeptat se na otazku“ místo jsem tomu rád nebo položit otazku a zeptat se na odpověď.
Prosím vysvětlete v Českém rozhlasu, že to, když raketa minule neodstartovala, tak to nebyl neúspěch. A že teď, když fungoval první stupeň a selhal až druhý, to není úspěch. Celé dopoledne mi trhá uši, že prý „raketa úspěšně odstartovala, ale….“
1) Vysvětlit jim to nemůžeme, pokud se na nás sami neobrátí.
2) Formulace: „raketa úspěšně odstartovala, ale….“ je správná. Start proběhl úspěšně, což je fakt. Závada nastala až v pozdější fázi letu, ale start samotný byl úspěšný.
Když jsem to slyšel poprvé, bylo to velmi matoucí. Holt jsem zvyklý z kosmonautixu, že se start hodnotí jako celek
Chápu, ale i já někdy v přenosu řeknu něco ve stylu: „Start byl úspěšný, doufejme, že to bude platit i pro zbytek letu.“
Ono už jen samotné konstatování: „Raketa právě odstartovala“, značí, že fáze startu již skončila (a byla úspěšná), nyní probíhá letová fáze.
Tak jsem zvědavý, jestli první nový raketový nosič letošního roku, který dosáhne orbity bude Vulcan nebo Starship. H3 tři asi tento souboj dnes prohrálo.
Ještě by do toho teoreticky mohla promluvit Ariane 6. Ale ta má první let plánovaný až na poslední kvartál, takže i H3 nejspíš stihne reparát. V každém případě je to z hlediska nových raket velmi nabitý rok.
Ještě bych nezapomínal na Terran 1, jehož první start nás čeká už zítra večer našeho času. 😉