Dvojice družic má v rámci mise Proba-3 provádět let ve formaci s přesností na milimetr. Jenže k dosažení takového úkolu musí jedna družice neustále sledovat tu druhou – ať už je přesvětlena slunečním svitem, nebo se koupe v černočerné tmě. Za tímto účelem připravili inženýři zařízení pro vizuální detekci, kterou si dnes ukážeme. Ta však nebude jediným prostředkem pro určení vzájemné polohy a vzdálenosti. Mise využije také rádiové spojení, data z navigačních družic a laserový dálkoměr. Dnes se zaměříme pouze na vizuální detekci, ke které se sáhne, pokud budou od sebe obě družice maximálně 250 metrů. Světla z LED diod na družici – koronografu (viz animace níže) budou zachycena kamerami na družici – stínítku. Kamera tak bude moci jejich jas zachytit oproti tmavému okolí.
Pro maximální přesnost bude stínící družice pálit laserem do koutového odražeče umístěného na družici – koronografu. Obě družice nemají letět v extrémně přesně dané formaci jen tak pro nic za nic – půjde o velkorozměrový kosmický experiment. Obě družice vytvoří 144 metrů dlouhý sluneční koronograf, který umožní vědcům studovat jemnou sluneční korónu až k okraji slunečního disku mnohem lépe, než jak to kdy bylo možné. Cílem je provozovat obě družice tak, jako kdyby se jednalo o jedno obří zařízení na oběžné dráze. Momentálně obě družice prochází zkoušky v německé firmě IABG, přičemž jejich start z Indie je momentálně plánován na příští rok.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/16898131-1-eng-GB/Proba-3_s_pair_of_satellites.jpg
https://www.esa.int/…/25052218-2-eng-GB/Proba-3_seeing_in_the_dark.gif
Oba satelity budou prověřovat let ve formaci ve vzdálenostech 25 až 250m.
Na rozdíl od stínítka-Proba-3, které má solární panely umístěné tak, aby nerušily okraj průměru 1,4m je u koronografu-Proba-3 solární panel vyosený, aby právě zastíněný nebyl. Krásná konstrukce.
Bude zajímavé se dočíst, jak často při jednom obletu Země bude nutné konfiguraci korigovat.
Snímkování bude probíhat jen část doby obletu.