Tým expertů z firmy Ball Aerospace a Goddardova střediska z marylandského Greenbeltu dokončil sestavování obří kamery pro chystaný Teleskop Nancy Grace Roman. Tento přístroj známý pod zkratkou WFI (Wide Field Instrument) je technologickou špičkou, takže astronomům umožní studovat vesmír od hranic Sluneční soustavy až k okraji pozorovatelného vesmíru. „Roky integračních snah vyvrcholily prvními základními zkouškami výkonu přístroje, při kterých jsme WFI zapnuli a ujistili se, že funguje správně,“ vysvětluje Mary Walker, manažerka přístroje WFI z Goddardova střediska a dodává: „Tým je nyní připraven projít s přístrojem environmentálními zkouškami, které prověří, zda je schopen odolat drsným podmínkám, které jej čekají při startu a v kosmickém prostředí.“
Odborníci z Ball Aerospace dodali čtyři prvky přístroje WFI – stabilní optickou strukturu, tzv. element wheel assembly (viz obrázek vpravo), systém pro hospodaření s teplem a mechanismus pro kompenzaci zarovnání. Zástupci Goddardova střediska zase zajistili kriticky důležité optické prvky, systém ohniskové roviny, systém vzájemné kalibrace a elektroniku pro správu dat a pokynů. Experti z obou jmenovaných institucí poté všechny tyto prvky mechanicky a elektronicky spojili do jednoho celku v čisté místnosti v coloradském Boulderu. Jak již bylo uvedeno, WFI nyní čeká kolečko environmentálních testů, které budou simulovat kosmické podmínky. Poté bude možné v létě 2024 přesunout přístroj na Goddardovo středisko. Jakmile sem WFI dorazí, bude spojen se zbytkem observatoře. Následovat budou další zkoušky celého teleskopu, jehož start je zatím plánován nejpozději na květen roku 2027.
WFI je infračervená kamera s rozlišením 288 megapixelů, která umožní, aby Teleskop Nancy Grace Roman poskytoval stejné úhlové rozlišení jako Hubbleův teleskop, ale na zorném poli 100× větším, než jakým disponuje legendární Hubble. Kosmický průzkum tímto teleskopem umožní vědcům objevit jedinečné nové informace o planetách mimo naši soustavu, bude možné rozplést tajemství spojená s temnou energií a zmapovat struktury a prostorové rozložení temné hmoty ve vesmíru. Široký a ostrý pohled teleskopu vytvoří mimořádný soubor zdrojových dat pro široké spektrum dodatečných výzkumů.
„Celkově můžeme říct, že kamera Teleskopu Nancy Grace Roman překonala požadavky na výkon této mise včetně provozních možností detektorů kamery,“ sdělila Julie McEnery, vědkyně zapojená do projektu Teleskopu Nancy Grace Roman z Goddardova střediska a dodala: „Nyní tedy můžeme prozkoumat, o kolik lepší budou průzkumy Teleskopu Nancy Grace Roman a co budeme moci dělat s vědeckým bohatstvím nad plán, které přinesou.“
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/23-16808_roman_intotitan_resize.jpg
https://www.nasa.gov/…/image/22-28802_roman_ewa_testing-edit.jpg
https://www.nasa.gov/…/thumbnails/image/wfi_x-ray_v2.gif?itok=sFroYwv_